Monochrome Print Competition

Here are the results of the Monochrome Print Competition held on Wednesday 6th December and judged by John Lewis LRPS.

First Place

Sailing Home by Robin Cooter

Second Place

Ballachulish Bridge by Rosemary Gibbs

Third Place

Yucca by Jean Sutton

Highly Commended (in alphabetical order)

Brent Tor Meadows by Eric Tatham

Enticement by Eric Tatham

Family Portrait by Mike Parmee

I See You by Mike Parmee

Stairway to Nowhere by Robin Cooter

Commended (in alphabetical order)

Bristol Cathedral Nave by Terry Mann

Cornish Minescape by Ian Andrew

Midnight at St Paul’s by David Bray

The Grandmother Tree by Ken Monk

Why Am I in Here by David Cunnane

Panel of Prints Competiton

This year’s Panel of Prints Competition was held on Wednesday 22nd November. The judge for the evening was Ralph Puckett MPAGB. The results were as follows.

First Place

Rain Dance by Eric Tatham


Second Place

Beach by Mike Parmee


Third Place

Grass Tracking Sidecars by Phil Lindley


Highly Commended

Ice and Snow Antartica by Jean Sutton


Commended (in alphabetical order)

Automotive Adventures by Adrian Canale-Parola

No 13 Crash by Ken Garside

Zebras at Waterhole by Anthony Timmins

Badby Challenge 2017

The Badby Challenge is an annual competition of Projected Images held between 9 clubs.

This year the competition was held at Badby Village Hall on 15 November and the judge was Colin Harrison.

I am proud to say that we won back the cup from Duston Camera Club with the following 7 images from Dunchurch Photographic Society members.

The photographs are in title order.

    Dressed Up, Stood Up by Robin Cooter


    In Hold 2 of Thistlegorm Sunk in 1941 by Rosemary Gibbs


    Life Imitating Art by Eric Tatham


    Red Squirrel by Judy Longthorn


    Sidecar Action by Phil Lindley


    The Bad Flowers by Mark Varney


    Waiting for Dad by Mike Parmee


The full results’ sheet can be downloaded here.

Badby Challenge 2017 scores

Nature Competition Results

The following are the results of the Nature Competition held by the Society on 8th November 2017. The judge was Peter Going.

Firstly, the Wally Mills Trophy for the best Nature Prints.

First Place

    Goldfinches by Phil Lindley


Second Place

    Blue Tit by Phil Lindley


Third Place

    Longhorn Beetle (Rhagium bifasciatum) by Ken Monk


Highly Commended (in alphabetical order)

    Hawthorn Shield Bug by Terry Mann

    Newly Hatched Snail by Mike Parmee ARPS CPAGB

    Six Spot Burnett (mating) by Mike Parmee ARPS CPAGB

    Tiger Fly by Terry Mann


Commended (in alphabetical order)

    Nesting Kittiwakes With Chicks by Keith Watson

    Sparrow Hawk with Prey by Mark Varney

    Yellow Jacket by Eric Tatham


Next, the Toft Trophy for the best Nature Projected Digital Image (PDI)

First Place

    Oyster Mushrooms by Terry Mann


Second Place

    Poppy Emergent by Eric Tatham


Third Place

    Sly Fox by Mike Parmee ARPS CAPGB


Highly Commended (in alphabetical order)

    Flesh Flies by Terry Mann

    Fly in Blind Grass by Ken Monk

    Kingfisher by Judy Longthorn


Commended (in alphabetical order)

    Blue Starling Moment by David Bray

    Iceberg Carved by Nature by Mike Gardner

    White-Legged Damselfly – Stockton by Ken Monk

Gerry Coyle Memorial Trophy

Judging of the Gerry Coyle Memorial Trophy Competition for the best colour print was held on Wednesday 25th October. The judge for the evening was David Grounds LRPS.

The results were as follows.


    Life Imitating Art by Eric Tatham



    Last Flight Home by Mike Parmee



    Tulips Pink by Ken Garside

Highly Commended   (in title order)  

    An Early Pollinator by Terry Mann

    Beached by Eric Tatham


Commended   (in title order)  

    Creeping Corrosion by Terry Mann

    Four by Albert Watts

    Waiting for Dad by Mike Parmee